!וושינגטון פוסט: “השיבה לחיפה” בין הצגות השנה

This is too good to translate, but why not make a little lesson?  Suffice to say “וושינגטון פוסט” = “Washington Post” and “בין הצגות השנה” means “among of The Plays of the Year!”

Which play?

השיבה לחיפה = Return to Haifa!

Here’s the full article in Ynet – the online version of Yediot Achronot.

וושינגטון פוסט: “השיבה לחיפה” בין הצגות השנה

המחזה מבית תיאטרון הקאמרי, שעלה בתיאטרון J בבירת ארצות הברית נכלל ברשימת עשר ההצגות הטובות ביותר של השנה על פי עיתון הוושינגטון פוסט היוקרתי

ציון דרך מכובד נפל בחלקו של המחזאי הישראלי בעז גאון ותיאטרון הקאמרי התל אביב, בו עלה המחזה פרי עטו, “השיבה לחיפה”. ההצגה מדוע עורר המחזה “השיבה לחיפה” התנגדות בישראל?

הרשימה שפורסמה במסגרת פרויקט סיכום שנת התרבות של הוושינגטון פוסט כוללת כאמור רק הצגות שהעלו התיאטרונים השונים בוושינגטון (כך שמיטב ההצגות שעלו בתיאטרונים בניו יורק, לוס אנג’לס וערים אחרות בארצות הברית לא נכללות ברשימה), אולם מדובר עדיין בהישג נאה של גאון, התיאטרון הקאמרי וכן תיאטרון J בבירה.

נורמן עיסא ומירה עוואד ב"השיבה לחיפה" (צילום: מרב יודילוביץ')
נורמן עיסא ומירה עוואד ב”השיבה לחיפה” (צילום: מרב יודילוביץ’)

“המחזה היוצא מן הכלל של בועז גאון בלט יותר בגלל המבט הפייסני שלו על יחסים בין פלסטינים לישראלים, יותר מאשר עוצמת ההעמדה הבימתית שלו והתגלה כמסמך בעל חשיבות סמלית עצומה”, כותב מרקס, “הקהילה היהודית בוושינגטון ראויה רק לשבחים על כך שקיבלה אותו”.

“השיבה לחיפה” נכתב על ידי גאון על פי נובלה מאת ע’סאן כנפאני, שנהרג בביירות בשנת 1972, ועלה בקאמרי בבימויו של סיני פתר. הנובלה “השיבה לחיפה” נחשבת ליצירה הספרותית המטלטלת ביותר שנכתבה אי פעם אודות הסכסוך הישראלי פלסטינאי. ההצגה מתוכננת לעלות מחדש בפברואר 2012 בקאמרי.

Advertisements